Century Spring Corp
Product No:
WW-40CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O= .562,L= 1.13,W= .076
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
4.2085
50
3.99893
150
3.788534
300
3.578052
500
3.157097
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 70.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed & Ground |
| Free Length | 1.130" (28.70mm) |
| Wire Diameter | 0.076" (1.93mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.410" (10.41mm) |
| Diameter - Outside | 0.562" (14.27mm) |