Century Spring Corp
Product No:
S-1458CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O=1.140,L= 4.88,W= .085
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
9.5285
50
9.04989
150
8.573494
300
8.097202
500
7.144608
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 5.1 lbs/in |
| Finish | None |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Stainless Steel |
| End Style | Closed & Ground |
| Free Length | 4.880" (123.95mm) |
| Wire Diameter | 0.085" (2.16mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.970" (24.64mm) |
| Diameter - Outside | 1.140" (28.96mm) |