Century Spring Corp
Product No:
Q-14CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O= .250,L= .53,W= .029
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.033
50
1.93325
150
1.83141
300
1.729665
500
1.526175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 13.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Music Wire |
| End Style | Closed & Ground |
| Free Length | 0.530" (13.46mm) |
| Wire Diameter | 0.029" (0.74mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.192" (4.88mm) |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) |
| Base Product Number | - |