Amphenol ICC (FCI)
Product No:
70232-115LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER 24POS PCB
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.8145
10
1.58175
25
1.51468
50
1.48105
100
1.413695
250
1.279042
500
1.178076
1000
1.009774
2500
0.942457
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 70232 |
| Number of Positions | 24 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |