Littelfuse Inc.
Product No:
0526030.UXTHP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FUSE CERM 30A 500VAC 500VDC RAD
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
18.164
5
16.7637
10
15.3672
40
13.271738
80
11.176275
230
10.477759
500
9.429966
1000
9.080708
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 526 |
| Package | Tray |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 1070 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Radial Bend Cylinder |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus |
| Size / Dimension | 0.442" Dia x 1.378" L (11.22mm x 35.00mm) |
| DC Cold Resistance | 0.000028 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 30 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |