Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
WKP472MCPEJ0KR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
3.0685
10
2.47855
50
2.16296
100
1.892685
500
1.442005
1000
1.261762
2500
1.216703
5000
1.171635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | WKP |
| Package | Bulk |
| Ratings | X1, Y1 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 4700 pF |
| Applications | Safety |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.492" (12.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 760VAC |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | Y5U (E) |