Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VSKY02400603-G4-08
Manufacturer:
Package:
CLP0603-2M
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOT 40V 200MA CLP0603-2M
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.342
10
0.2337
100
0.114
500
0.095076
1000
0.066063
2000
0.057256
5000
0.053105
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VSKY02400603 |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | CLP0603-2M |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 40 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 540 mV @ 200 mA |