Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-2EQH01-M3/H
Manufacturer:
Package:
DO-220AA (SMP)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 100V 2A DO220AA
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.361
10
0.2508
100
0.122455
500
0.102125
1000
0.070956
2000
0.061494
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-220AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 2EQH01 |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 200V |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 23 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05 V @ 2 A |