Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20ETF12-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO220AC
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
3.0875
10
2.77495
100
2.273255
500
1.935207
1000
1.63211
2000
1.550504
5000
1.492212
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20ETF12 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.31 V @ 20 A |