Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VF40100C-M3/4W
Manufacturer:
Package:
ITO-220AB
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 40A 100V ITO220AB
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.8525
10
1.66535
100
1.338265
500
1.099492
1000
0.911002
2000
0.848179
5000
0.816762
10000
0.785356
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VF40100 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 730 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |