Littelfuse Inc.
Product No:
V16AUMLA2220NS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 16V 42VC AECQ 2220
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.5745
10
2.3142
25
2.1831
100
1.860005
250
1.74648
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 50J |
| Series | Automotive, AEC-Q200, AUML |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 2220 (5750 Metric) |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 10 A |
| Maximum DC Volts | 16 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 26.4 V |
| Varistor Voltage (Min) | 21.6 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 24 V |