Littelfuse Inc.
Product No:
V14X300E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
VARISTOR 470V 10KA DISC 17MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.7505
10
0.665
25
0.62434
100
0.50958
250
0.47329
500
0.4028
1000
0.32224
2500
0.29203
5000
0.27189
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 250J |
| Series | Xtreme Varistor |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 10 kA |
| Maximum AC Volts | 300 V |
| Maximum DC Volts | 385 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 517 V |
| Varistor Voltage (Min) | 423 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 470 V |
| Capacitance @ Frequency | 600 pF @ 1 kHz |