Littelfuse Inc.
Product No:
V14E440P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 715V 6KA DISC 14MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.6935
10
0.6118
25
0.57456
100
0.469015
250
0.435632
500
0.370747
1000
0.2966
2500
0.268793
5000
0.250258
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 170J |
| Series | UltraMOV™ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 6 kA |
| Maximum AC Volts | 440 V |
| Maximum DC Volts | 585 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 786.5 V |
| Varistor Voltage (Min) | 643.5 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 715 V |
| Capacitance @ Frequency | 260 pF @ 1 MHz |