Littelfuse Inc.
Product No:
V07P75P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 120V 1.75KA DISC 7MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.418
10
0.35435
25
0.3306
100
0.26467
250
0.245746
500
0.207917
1000
0.160664
2500
0.14649
5000
0.137038
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 14J |
| Series | LV UltraMOV™ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1.75 kA |
| Maximum AC Volts | 75 V |
| Maximum DC Volts | 100 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 132 V |
| Varistor Voltage (Min) | 108 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 120 V |
| Capacitance @ Frequency | 600 pF @ 1 MHz |