Littelfuse Inc.
Product No:
V07P420P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 680V 1.75KA DISC 7MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.7885
10
0.6897
25
0.64828
100
0.52896
250
0.49134
500
0.418152
1000
0.334524
2500
0.303164
5000
0.282254
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 40J |
| Series | UltraMOV™ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1.75 kA |
| Maximum AC Volts | 420 V |
| Maximum DC Volts | 560 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 748 V |
| Varistor Voltage (Min) | 612 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 680 V |
| Capacitance @ Frequency | 55 pF @ 1 MHz |