Nichicon
Product No:
UVZ2D3R3MED1TD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.2945
10
0.2014
50
0.14098
100
0.120935
500
0.090668
1000
0.07657
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 30 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 48 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |