Nichicon
Product No:
UKL1A101KEDANA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 10% 10V RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.3895
10
0.27265
50
0.19057
100
0.163305
500
0.122493
1000
0.103446
2500
0.098002
5000
0.092558
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UKL |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 180 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 270 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |