Nichicon
Product No:
UHE2A271MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.4155
10
1.1172
50
0.96786
100
0.83752
500
0.632814
1000
0.558362
2500
0.521142
5000
0.502531
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UHE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 83 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 798 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.14 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |