Nichicon
Product No:
UHE1J561MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.2825
10
1.0146
50
0.87894
100
0.760665
500
0.57475
1000
0.507129
2500
0.473328
5000
0.456418
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UHE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 83 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 855 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.14 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |