Nichicon
Product No:
UFG1C472MHM
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
3.1445
10
2.54315
50
2.21939
100
1.941895
500
1.47953
1000
1.294594
2500
1.248357
5000
1.20212
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UFG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | Audio |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.14 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.461 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |