Texas Instruments
Product No:
UC3907N
Manufacturer:
Package:
16-PDIP
Batch:
-
Description:
IC LOAD SHARE CONTROLLER 16-DIP
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
6.65
10
6.00685
25
5.72774
100
4.97344
250
4.749924
500
4.330803
1000
3.771984
2500
3.632287
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Applications | Load Share Controller |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 6mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 36V |
| Base Product Number | UC3907 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |