Nichicon
Product No:
UAS2G270MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.223
10
1.7993
50
1.57016
100
1.37389
500
1.046748
1000
0.915904
2500
0.883196
5000
0.850488
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 27 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 200 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 320 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |