Home / Memory / STK16C88-WF45
STK16C88-WF45
Infineon Technologies
Product No:
STK16C88-WF45
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
28-PDIP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC NVSRAM 256KBIT PARALLEL 28DIP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tube
Technology NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Access Time 45 ns
Memory Size 256Kbit
Memory Type Non-Volatile
Memory Format NVSRAM
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Obsolete
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number STK16C88
Memory Organization 32K x 8
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)