Home / Memory / STK12C68-5C55M
STK12C68-5C55M
Infineon Technologies
Product No:
STK12C68-5C55M
Package:
28-CDIP
Description:
IC NVSRAM 64KBIT PARALLEL 28CDIP
Series -
Package Tube
Technology NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Access Time 35 ns
Memory Size 64Kbit
Memory Type Non-Volatile
Memory Format NVSRAM
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-CDIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Obsolete
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number STK12C68
Memory Organization 8K x 8
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)