Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SS15P3S-M3/87A
Manufacturer:
Package:
TO-277A (SMPC)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO277A
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.9025
10
0.80465
100
0.62719
500
0.518111
1000
0.409032
2000
0.381767
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | eSMP® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | SS15 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 30 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570 mV @ 15 A |