KYOCERA AVX
Product No:
SR211A751JARTR1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.6175
10
0.4541
50
0.36347
100
0.3116
500
0.246658
1000
0.207708
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | SkyCap® SR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Capacitance | 750 pF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.300" (7.62mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |