SPA20N60C3
Infineon Technologies
Product No:
SPA20N60C3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3-111
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 20.7A TO220-111
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 13.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 34.5W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-111
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 114 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400 pF @ 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20.7A (Tc)