Texas Instruments
Product No:
SN74LS641-1N
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.25V 20DIP
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
3.6955
10
3.32215
25
3.14108
100
2.72232
250
2.58267
500
2.31743
1000
1.954464
2500
1.856737
5000
1.78694
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LS641 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | -, 48mA |
| Number of Bits per Element | 8 |