Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SD101A-TR
Manufacturer:
Package:
DO-35 (DO-204AH)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 30MA DO35
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.342
10
0.28405
100
0.150385
500
0.098952
1000
0.067288
2000
0.060686
5000
0.052772
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | SD101 |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-35 (DO-204AH) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 nA @ 50 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30mA |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 15 mA |