onsemi
Product No:
SB01-05Q-TL-E
Manufacturer:
Package:
3-MCP
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 100MA 3MCP
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.437
10
0.3268
100
0.203775
500
0.13946
1000
0.107274
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | SB01 |
| Capacitance @ Vr, F | 4.4pF @ 10V, 1MHz |
| Supplier Device Package | 3-MCP |
| Reverse Recovery Time (trr) | 10 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15 µA @ 25 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550 mV @ 100 mA |