Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSMF12JT560R
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 560 OHM 5% 1/2W AXIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.247
10
0.2109
25
0.15352
50
0.11134
100
0.082555
250
0.063308
500
0.049894
1000
0.034542
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | RSMF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Proof, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 560 Ohms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |