Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RP401K551B-TR
Manufacturer:
Package:
DFN(PL)1820-6
Batch:
-
Description:
1A PWM/VFM STEP-UP DCDC CONVERTE
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.406
10
1.2616
25
1.197
100
0.98325
250
0.919144
500
0.81225
1000
0.64125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| Series | RP401x |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | RP401 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.6V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DFN(PL)1820-6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5.5V |