Renesas Electronics America Inc
Product No:
RMLV0416EGSB-4S2#AA1
Manufacturer:
Package:
44-TSOP II
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 44TSOP II
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
4.0755
10
3.69645
25
3.61646
40
3.596938
135
3.225146
270
3.213394
540
3.095984
945
2.943328
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | SRAM |
| Access Time | 45 ns |
| Memory Size | 4Mbit |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width) |
| Product Status | Active |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | RMLV0416 |
| Memory Organization | 256K x 16 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 44-TSOP II |
| Write Cycle Time - Word, Page | 45ns |