Murata Electronics
Product No:
RDER73A333K4K1H03B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.033UF 1KV X7R RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.8265
10
0.62795
50
0.52193
100
0.449445
500
0.347947
1000
0.29962
2500
0.280288
5000
0.265791
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | RDE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Formed Leads |
| Capacitance | 0.033 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm) |
| Base Product Number | RDER73A |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |