Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PUUP3J
Manufacturer:
Package:
TO-277A (SMPC)
Batch:
-
Description:
25NS, 3A, 600V, ULTRA FAST RECOV
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.589
10
0.5035
100
0.34979
500
0.273087
1000
0.221958
2000
0.198426
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | PUUP |
| Capacitance @ Vr, F | 31pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 26 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 3 A |