PTC27SGAN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PTC27SGAN
Description:
CONN HEADER R/A 27POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.140" (3.56mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PTC27
Insulation Material Thermoplastic, Polyester
Number of Positions 27
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)