Home / Headers, Male Pins / PREC038SBBN-M71RC
PREC038SBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PREC038SBBN-M71RC
Description:
CONN HEADER R/A 38POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PREC038
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 38
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.220" (5.58mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)