PREC022DFBN-RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PREC022DFBN-RC
Description:
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Insulation Color Black
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PREC022
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 44
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.220" (5.58mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.637" (16.17mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)