PPTC032LFBN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PPTC032LFBN
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 TIN PCB
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board
Series -
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PPTC032
Insulation Material Polyester
Number of Positions 6
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C