PPPC071KFXC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PPPC071KFXC
Description:
CONN HDR 7POS 0.1 GOLD SMD
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board
Series -
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Top or Bottom Entry
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.280" (7.10mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PPPC071
Insulation Material Polyester
Number of Positions 7
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C