PEC34SBAN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PEC34SBAN
Description:
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.140" (3.56mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PEC34
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 34
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)