PBC33SAEN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PBC33SAEN
Description:
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board or Cable
Series -
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PBC33
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 33
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.520" (13.21mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.850" (21.59mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)