PBC24DBCN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PBC24DBCN
Description:
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board or Cable
Series -
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PBC24
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 48
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.300" (7.62mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)