PBC22SFEN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PBC22SFEN
Description:
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.520" (13.21mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.938" (23.83mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)