PBC22SAGN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PBC22SAGN
Description:
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board or Cable
Series -
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PBC22
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 22
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.720" (18.29mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.050" (26.67mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)