NRPN112PARN-RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
NRPN112PARN-RC
Description:
CONN HEADER R/A 22POS 2MM
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board or Cable
Series -
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number NRPN112
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions 22
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.141" (3.60mm)