NRPC040SABN-RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
NRPC040SABN-RC
Description:
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board or Cable
Series -
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number NRPC040
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.230" (5.84mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.558" (14.18mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)