Home / Headers, Male Pins / NREC032SABC-M30RC
NREC032SABC-M30RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
NREC032SABC-M30RC
Description:
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Insulation Color Black
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number NREC032
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions 32
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)