NPTC251KFXC-RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
NPTC251KFXC-RC
Description:
CONN HDR 25POS 0.1 TIN SMD
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board
Series -
Package Tube
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Top or Bottom Entry
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.280" (7.10mm)
Ingress Protection -
Base Product Number NPTC251
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions 25
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C