NPRN254EFCN-RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
NPRN254EFCN-RC
Description:
CONN HDR 100POS 0.079 GOLD PCB
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board
Series -
Package Tray
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Forked
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 4
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.250" (6.35mm)
Ingress Protection -
Base Product Number NPRN254
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions 100
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.094" (2.40mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C